Artykuły branżowe
Zmiany w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej – nowe zasady rozliczeń od listopada 2025 r.
13/052025
Z dniem 1 kwietnia 2025 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał Zarządzenie nr 23/2025/DSOZ, które wprowadza istotne zmiany w sposobie rozliczania świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Nowe przepisy obowiązują od 02.05.2025 r., a pierwsza ocena realizacji świadczeń obejmie trzeci kwartał 2025 roku.
Celem nowego mechanizmu rozliczania jest poprawa dostępności do świadczeń specjalistycznych poprzez zwiększenie liczby tzw. świadczeń pierwszorazowych, czyli porad udzielanych pacjentom po raz pierwszy w danym zakresie.
Nowe regulacje zakładają, że:
- Jeśli udział świadczeń pierwszorazowych u danego świadczeniodawcy w danym kwartale będzie niższy od ogólnopolskiej mediany, a jednocześnie wzrost tego udziału względem analogicznego kwartału roku poprzedniego będzie mniejszy niż 3 punkty procentowe, to w kolejnym kwartale wartość świadczeń zostanie obniżona współczynnikiem 0,75.
- Zasada ta nie dotyczy m.in.: świadczeń dla dzieci, świadczeń z rozpoznaniem onkologicznym (kod C), świadczeń udzielanych w nagłych przypadkach czy świadczeń zabiegowych.
Mechanizm obejmie tylko tych świadczeniodawców, którzy mają najniższy poziom świadczeń pierwszorazowych – tj. poniżej mediany ogólnopolskiej. W praktyce oznacza to, że połowa placówek w danym zakresie będzie podlegać tej ocenie i może zostać objęta korektą finansową.
NFZ podkreśla, że dotychczasowy system nie zapewnił oczekiwanej poprawy dostępności do porad specjalistycznych. Nowe regulacje mają motywować świadczeniodawców do zwiększania liczby pierwszorazowych wizyt, co powinno poprawić dostęp do specjalistów i skrócić czas oczekiwania.
Pierwsza ocena obejmie świadczenia zrealizowane od 1 lipca do 30 września 2025 r.
Pierwsze rozliczenia według nowych zasad będą dotyczyć świadczeń udzielonych od 1 listopada 2025 r.
W związku z wprowadzonymi zmianami, SGA wdrożyła w swoim Monitorze Realizacji Kontraktów – w sekcji “Mnożniki i Specjalne JGP” – funkcjonalność wspomagającą monitoring realizacji przepisów wynikających z nowego zarządzenia NFZ.
Nowe narzędzie umożliwia:
- kontrolowanie poziomu realizacji świadczeń pierwszorazowych w ujęciu kwartalnym,
- śledzenie zgodności z ogólnopolską medianą,
- monitorowanie progów wymaganych do uniknięcia obniżenia finansowania (3 p.p. wzrostu lub osiągnięcie mediany).
Dzięki temu świadczeniodawcy mogą na bieżąco reagować i dostosowywać organizację pracy do wymagań Narodowego Funduszu Zdrowia, minimalizując ryzyko zastosowania niekorzystnego współczynnika rozliczeniowego.
Komentarze