Artykuły branżowe

Jak prawidłowo liczyć wykonanie ryczałtu?
Autor: Patryk Zatorski
Narodowy Fundusz Zdrowia manipuluje wartością ryczałtu PSZ m.in. poprzez zmianę ceny za punkt. W ostatnim czasie stał się to sposób na pokrycie części kosztów wzrostu płacy minimalnej w służbie zdrowia.
12/092022
czytaj dalej
Współczynniki jakościowe poza ryczałtem
Autor: Patryk Zatorski
Szpitale, które nie korzystają z możliwości zwiększenia wartości świadczeń na ogół mylnie sądzą, że opisany mnożnik nadal obowiązuje tyko w ryczałcie i Płatnik uwzględnia go z urzędu w wartości przyznanego limitu ryczałtowego.
25/042022
czytaj dalej
Kto może rozliczać nowe grupy JGP? Mamy odpowiedź NFZ
Autor: Patryk Zatorski
Utworzono nowe grupy JGP do rozliczania zabiegowego leczenia nowotworów: A11O,C11O, F32O, F42O, G31O, J03O, H83O, H84O. Mamy odpowiedź centrali NFZ kto może je rozliczać.
11/102021
czytaj dalej
Kiedy stosować mnożnik 1.2 dla grup pediatrycznych?
Autor: Marek Wesołowski
Zapis rozporządzenia nie jest jasny dla wszystkich oddziałów wojewódzkich NFZ. ZARZĄDZENIE Nr 55/2021/DSOZ PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA z dnia 31.03.2021 r.
01/072021
czytaj dalej
Współczynniki 2020/2021 - stosować czy nie stosować ?
Autor: Marek Wesołowski
Zarządzenie nr 20/2021/dsoz prezesa nfz z dnia 27.01.2021 r. stanowi (między innymi) o tym, że można stosować współczynniki korygujące w przypadku posiadania certyfikatów dla laboratorium chemii klinicznej i dla mikrobiologii. Pieniądze niby nie duże, ale zawsze na plus. Problem w tym, że w § 2 powiedziano, że:
14/062021
czytaj dalej
Optymalizacja pracy ambulatorium
Autor: Piotr Komar
Ogromna liczba konsultacji i zabiegów, szeroki zakres procedur oraz świadczeń wraz ze skomplikowanym systemem kombinacji rozliczeniowych z jakim muszą mierzyć się lekarze, powoduje że poradnie specjalistyczne nieświadomie tracą należne środki finansowe oraz generują koszt którego można było uniknąć. Średnio 32% świadczeń wykazanych do rozliczenia generuje nieprawidłowości obniżające efektywność uzyskiwania przychodu, w skutek czego wykonanie kontraktu/ryczałtu na oczekiwanym poziomie jest zagrożone. Szczegółowa weryfikacja dziesiątek tysięcy świadczeń oraz zdefiniowanie wszystkich potknięć i niezgodności występujących w ich kodowaniu i rozliczaniu, wymaga nakładu wielu godzin pracy nawet dla najlepszych działów rozliczeń, ponadto proces ten przekłada się na wzrost kosztu realizacji umowy z płatnikiem. Mamy rozwiązanie! Raport Weryfikacji Rozliczeń AOS automatycznie zweryfikuje każde świadczenie i wskaże nieprawidłowości oraz sposób korekty. Automatyczna weryfikacja wskazuje świadczenia: • Rozliczone poniżej wartości wynikającej z wykazanych procedur • Bez przychodu • Z błędną liczbą punktów • Z błędną procedurą ICD 9 która nie zwiększa wartości przychodu • Z nadmierna liczba procedur które niepotrzebnie zawyżają koszt • W których występuje brak świadczenia pierwszorazowego lub początkowego • W których pacjent kwalifikuje się do rozliczenia pierwszorazowego • Pierwszorazowe w których brakuje daty wpisu do kolejki oczekujących • Kwalifikujące się do rozliczenia jako pohospitalizacyjne • Rozliczone poprawnie Automatyzacja procesu weryfikacji poprawności rozliczeń jaką daje RWR AOS pozwala na szybkie zdefiniowanie struktury oraz skali niezgodności, a w efekcie skuteczną eliminację nieprawidłowości, co przekłada się na wymierne i długofalowe korzyści finansowe. Współpraca z SGA polega na dwóch prostych czynnościach: • Automatyczna anonimizacja raportu statystycznego przy pomocy naszej aplikacji, • Eksport zanonimizowanego raportu do SGA. Moduł anonimizujący programu RWR AOS przygotuje i prześle do SGA Państwa komunikaty rozliczeniowe. Następnie, w ciągu 48 godzin otrzymacie Państwo gotowy Raport Weryfikacji Rozliczeń AOS. Automatyczna anonimizacja komunikatów przed wysyłką do SGA zapewnia, że dane osobowe nigdy nie opuszczają szpital/poradni, a całość procesu jest w pełni zgodna z RODO. W Efekcie współpracy otrzymacie Państwo szczegółową informacje o świadczeniach spośród których część można skorygować od razu, a część pozwoli na zmianę zasada kodowania na przyszłość. Mamy doświadczenie! RWR AOS dotychczas zweryfikował 1,07 mln świadczeń, generujących łączną wartość 154,5 mln zł przychodu w ambulatoriach rozlokowanych w całej Polsce. Zweryfikujemy 1 miesiąc pracy poradni całkowicie za darmo. Zapraszamy do przetestowania naszej aplikacji. Kontakt: Tel.: 81 - 534 21 05 E-mail: sga@sga.waw.pl
07/022021
czytaj dalej
więcej artykułów
300
Liczba przeanalizowanych szpitali
20,638,674
Liczba przeanalizowanych hospitalizacji
87,941,369
Liczba przeanalizowanych wizyt
74.3 mld zł
Kwota przeanalizowanych rozliczeń z NFZ