Aktualności

Ryczałt 2022 r. – cała naprzód! Nie hamować!
21/112022

Autor: Marek Wesołowski

Rząd właśnie ogłosił, że zapłaci za nadwykonania ryczałtu w roku 2022.

Oczywiście są ograniczenia. Zapłaci tylko tym, którzy przekroczyli ryczałt o co najmniej 8% i zapłaci conajminiej połowę wartości.

Czy to dobra propozycja? Świetna!

Koszty stałe szpitala to zazwyczaj co najmniej 70%. Te koszty i tak szpital ponosi, nawet jeśli nie przekroczy ryczałtu. Koszty zmienne czyli związane ściśle z leczeniem (np. koszty leków, badań, operacji) to zwykle nie więcej niż 30% całkowitych kosztów, a NFZ zapłaci aż 50% nadwykonań ryczałtu. Oznacza to, że szpital znacząco poprawi swój wynik.

Podano jeszcze dwie dobre informacje:

  • nadwyżka ryczałtu z tego roku powiększy umowę ryczałtową na rok 2023
  • wartość punktu rozliczeniowego dla ryczałtu wzrośnie w 2023 o 15%, do 1,62zł za punkt.

Co robić? Jak szpital powinien zareagować na te informacje?

1. Sprawdzamy czy przekroczyliśmy lub czy mamy szansę przekroczyć ryczałt o 8%.

a. TAK przekroczyliśmy lub przekroczymy.

I. Zadbajmy, żeby do końca roku to się nie zmieniło. W grudniu mamy Święta i łatwo o przyhamowanie!

II.Sprawdźmy czy możemy skorygować już rozliczone w ryczałcie przypadki i podwyższyć ich wartość. Wygrana jest duża. 50% wartości każdej korekty to czysty zysk dla szpitala.

b. NIE przekroczyliśmy (jesteśmy między 100 a 108%).

I. Oceńmy czy mamy szansę nadgonić wykonania, tak żeby dobić do 108%.Jeśli np. mamy teraz 105% to oznacza, że każdego miesiąca średnio robiliśmy 0,5% nadwykonań. Przez listopad i grudzień maksymalnie wykonamy dodatkowy 1%, a to za mało. Żeby na koniec roku zrealizować dodatkowe 3% musielibyśmy 3 krotnie zwiększyć nasze działania, ale listopad już prawie minął, więc szansa na wynik jest bardzo mała.

II. Sprawdźmy możliwe korekty ryczałtu z poprzednich miesięcy.

III. Sprawdźmy czy części przypadków, które rozliczamy poza ryczałtem można przenieść do ryczałtu np. świadczenia onkologiczne (tu trzeba uważać, żeby nie stracić mnożników wynikających z minimalnej liczby zabiegów w DILO czy w endoprotezach).

IV. Sprawdźmy czy nie możemy zwiększyć udziału wysoko cennych planowych przypadków rozliczanych w ryczałcie. Niestety te przypadki mają zazwyczaj wysoki koszt zmienny (np. wszczepienie rozrusznika serca). Niemniej, jeśli chodzi o wypracowanie niewielkiej w skali całego ryczałtu kwoty, żeby dostać 50% zwrotu za wszystkie nadwykonania, to gra może być warta świeczki.

Czy warto się starać o jak najwyższe rozliczenie ryczałtu, nawet jeśli wiemy, że nie ma szans na osiągnięcie 8% nadwykonań?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa, nadwyżki w tym roku spowodują podwyższenie kontraktu szpitala  w kolejnym roku. Wydaje się więc, że warto. Nasze działania można podzielić tu na dwie grupy:

  • działania generujące dodatkowe koszty – czyli zwiększenie liczby leczonych i rozliczanych w ryczałcie. Tu decyzja zależy od specjalności oddziału.
  • oddziały zabiegowe z dużym kosztem materiałowym (protezy, stenty, itp.) mogą bardzo obciążyć budżet szpitala, więc trzeba być ostrożnym i uważnie kalkulować co nam się opłaci.
  • oddziały zachowawcze z małymi kosztami zmiennymi to najlepsze miejsce na przekraczanie ryczałtu. Problemem jest to, że NFZ dość nisko wycenia grupy zachowawcze, więc realne zwiększanie wykonania ryczałtu oznacza dużą liczbę pacjentów. Wyjątkiem jest tu intensywna terapia (OIT). Ten oddział ma niskie koszty zmienne i bardzo wysokie kwoty rozliczenia. Niestety nie ma planowych pacjentów. Niemniej warto poszukać w szpitalu, pacjentów wymagających intensywnej terapii, którzy leżą na łóżkach podwyższonego nadzoru na innych oddziałach szpitala poza OIT lub sprawdzić czy inne szpitale w okolicy nie szukają miejsca na OIT dla swoich pacjentów.
  • działania bezkosztowe lub nisko kosztowe – korekty rozliczeń, przesunięcia rozliczeń pacjentów z innych umów z NFZ do rozliczenia kontraktowego.

Mamy jeszcze ponad miesiąc, a biorąc pod uwagę możliwość korekt rozliczeń jeszcze w styczniu 2023, to mamy ponad 2 miesiące na przygotowanie szpitala do nowej rzeczywistości i wygranie jak największej sumy już w tym roku, a na pewno w przyszłym.

Pewne jest to, że bez szybkich działań nic nie zyskamy.
SGA może pomóc:

 - w korektach rozliczenia ryczałtu wszystkich przypadków od stycznia oraz analizie działalności

- w kalkulacji opłacalności decyzji co do zwiększenia i zmiany działalności poszczególnych oddziałów.

150
Liczba przeanalizowanych szpitali
13,316,233
Liczba przeanalizowanych hospitalizacji
518,53,562
Liczba przeanalizowanych wizyt
44.6 mld zł
Kwota przeanalizowanych rozliczeń z NFZ