Artykuły branżowe

Sieć szpitali - Mapa potrzeb i możliwości
27/072017

Autor: Marek Wesołowski
Sieć szpitali - Mapa potrzeb i możliwości

Przygotowaliśmy dla Państwa ciekawą analizę potrzeb mieszkańców Polski w zakresie szpitalnictwa. Porównaliśmy te potrzeby z możliwościami szpitali i możliwościami NFZ do zapłaty za leczenie mieszkańców. Całość zaprezentowaliśmy na interaktywnej mapie Polski.

Okazuje się, że pewne specjalności medyczne dostępne są w nadmiarze, gdy innych brak. Dzięki mapie widać również nierówną dostępność do szpitali w różnych regionach Polski.

Kliknięcie w link uruchomi mapę z naszymi analizami dla kilku typowych specjalności.

https://www.sga.waw.pl/myhospital/pub/dashboards/map/231icday9l5wgarf784005sga/

(przygotowane dla przeglądarek Chrome oraz Firefox)

Poniżej publikujemy opis dostępnych funkcji raportu.

 

Dostępne funkcje

Kliknięcie w logo SGA przekierowuje na stronę SGA

Checkbox „Kontrakty 2016” włącza prezentację wielkości kontraktów w danej specjalności. Prezentacja w postaci niebieskich kropek o wielkości zależnej od wielkość kontraktu z NFZ

Przycisk pokazuje okno, w którym możemy ustawić kolorowanie oddziałów o określonej wielkości kontraktu i zaprezentowanie lokalizacji szpitali, które nie posiadają oddziału o wybranej specjalności

Checkbox „Halo geograficzne” włącza prezencję okręgu o wybranym promieniu X km od każdego szpitala. Pozwala ocenić geograficzny zasięg oddziału.

Checkbox „Halo NFZ” uruchamia wyliczenie promienia okręgu, w którym mieszkają mieszkańcy których oddział może wyleczyć w ramach kontraktu z NFZ. Wyliczony okrąg pokazuje jaką populację może leczyć oddział w ramach podpisanego z NFZ kontraktu. Wielkość poszczególnych okręgów zależy od: kwoty kontraktu z NFZ, gęstości populacji na terenie działalności szpitala, epidemiologii i działalności innych szpitali na tym samym terenie. Jeśli 2 lub więcej oddziałów konkuruje o tych samych mieszkańców, to okręgi zachodzą. Populacja dzieli się konkurujące szpitale, które muszą szukać dalej populacji i ich zasięg oddziaływania zwiększa się.

Checkbox „Populacja” prezentuje gęstość zamieszkania w każdym km2 Polski. In ciemniejszy kolor tym większa gęstość.

Checkbox „Czasy dojazdu” prezentuje czas dojazdu do najbliższego oddziału wybranej specjalności z każdego km2 Polski. Czasy dojazdu podzielone są na 30 minutowe przedziały: 0-30. 30-60, 60-90, ponad 90. Każdy przedział ma inny kolor.

 

Klikając w słupki gestości populacji lub słupki czasów dojazdu możemy zmianiać przedziału gestości zaludnienia lub przedziały czasów dojazdu i nadawać im różne kolory

 

Lista specjalności pozwala ma wybranie specjalności medycznej prezentowanej na mapie.

Kliknięcie w mapę powoduje wyświetlenie województwa. Powrót do mapy Polski przez kliknięcie na „X” w ikonce Polski po lewej stronie ekranu ponizej menu.

Użycie kółka na myszy zwiększa/zmaniejsza mapę.

Używając myszy można również przeciągnąć mapę po ekranie w dogodną pozycję.

 

Po prawej stronie ekranu prezentowanych jest szereg kontekstowych informacji związanych z aktualnie wybraną specjalnością i regionem z precyzją do powiatu.

 

Pełny opis systemu dostępny pod linkiem

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

300
Liczba przeanalizowanych szpitali
20,638,674
Liczba przeanalizowanych hospitalizacji
87,941,369
Liczba przeanalizowanych wizyt
74.3 mld zł
Kwota przeanalizowanych rozliczeń z NFZ