Artykuły branżowe

Młot na czarownice – Jak leczysz doktorze?
20/072015

Autor: Marek Wesołowski

Tym razem będzie o Ameryce.

ProPublica - niezależna agencja informacyjna działająca na zasadach non-profit udostępniła ranking powikłań dla 8 popularnych planowych zabiegów chirurgicznych:

  • Proteza kolana
  • Proteza biodra
  • Laparoskopowe wycięcie pęcherzyka żółciowego
  • Spondylodeza lędźwiowa przednia
  • Spondylodeza lędźwiowa tylna
  • Resekcja prostaty przezcewkowa
  • Usunięcie prostaty klasyczne lub laparoskopowe
  • Spodylodeza kręgów szyjnych

Podstawą analizy były dane rozliczeniowe z publicznym ubezpieczycielem Medicare i obejmowały 2,3 mln przypadków z lat 2009 -2013 operowanych przez blisko 17 000 chirurgów w 3,5 tys. szpitali.

Wybrano zabiegi, które są wykonywane na „zdrowych” pacjentach bez  bezpośredniego zagrożenia życia i z relatywnie niskim ryzykiem powikłań.

Dla rzetelności pominięto przypadki urazowe i inne o wysokim ryzyku powikłań poza kontrolą chirurga. Pominięto również pacjentów przyjętych w trybie nagłym lub przeniesionych z innych jednostek. Statystycznie dopasowano wyniki w zależności od wieku i innych obciążeń pacjenta. Uwzględniono również różnice w możliwościach i pracy poszczególnych szpitali.

W sumie, korzystając z ekspertów ProPublica skalkulowała odsetek zgonów i komplikacji dla każdego chirurga wykonującego poszczególne zabiegi.

Przygotowaną w ten sposób bazę danych udostępniono publicznie.

https://projects.propublica.org/surgeons/

Pod podanym adresem znajduje się cała baza danych i możecie Państwo sami wybrać gdzie chcecie być operowani.

Przyjęto restrykcyjną metodologię oceniającą wystąpienie komplikacji. Szczegóły pod tym adresem:

https://www.propublica.org/article/surgeon-level-risk-short-methodology

Przy wyznaczaniu kryteriów powikłań uczestniczył zespół chirurgów. Za komplikację przyjęto: zgon lub ponowne przyjęcie w ciągu 30 dni od operacji, ale wyłącznie z powodów wskazanych przez zespół chirurgów.

Baza prezentuje wyniki każdego szpitala w wybranym zakresie

Na obrazku poniżej pokazano listę szpitali ze wskazaniem rankingu powikłań z zakresie protezy biodra. Każdy czarny „gwoździk” to jeden lekarz.

A w szpitalu, prezentują każdego WYMIENIONEGO Z NAZWISKA(!) chirurga.

Poniżej przykładowe dane  dla  operacji protezy biodra.

Mam pewne wątpliwości co do precyzji przyjętej metodologii i sposobu wykorzystania przedstawionych danych. Czy na pewno nie krzywdzi chirurgów podejmujących trudne wyzwania? Niemniej, są to tylko wątpliwości, a nie zanegowanie całej inicjatywy, którą uważam za kapitalnie ważną i poprawiającą jakość w medycynie.

Wybrano przypadki planowe, poprawiające komfort życia, a nie ratujące życie. W ratujących życie podejmowanie nawet skrajnych ryzyk jest uzasadnione i wpisane w praktykę dobrego postępowania, ale przy poprawie komfortu życia nie powinno być o tym mowy.

Uzyskany materiał potwierdza stare powiedzenie „ćwiczenie czyni  mistrza”, choć oczywiście pokazuje też wyjątki.

Pytanie do nas wszystkich. Każdy z nas, mówię tu szczególnie o lekarzach, w swojej prywatności niech odpowie sobie na pytanie czy w razie potrzeby nie chciałby skorzystać z takiej bazy.

A jeśli tak, to czy jest gotowy na poddanie się ocenie?

Czy mamy różnicę w efektach leczenia? Czy zdarzają się błędy w sztuce? Odpowiedź znamy. Może warto coś z tym zrobić i odważyć się?

 

ProPublica - niezależna agencja informacyjna za swoje dokonania w informowaniu społeczeństwa otrzymała w 2011 roku prestiżową nagrodę Pulitzera. www.propublica.org

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

300
Liczba przeanalizowanych szpitali
20,638,674
Liczba przeanalizowanych hospitalizacji
87,941,369
Liczba przeanalizowanych wizyt
74.3 mld zł
Kwota przeanalizowanych rozliczeń z NFZ